Lefkoşa Türk Belediyesi (LTB) himayesinde ve Arkhe organizasyonu tarafından düzenlenen Tarih, Kültür ve Bellek Günleri’nin ilk etkinliği, 1 ve 2 Mart 2024 tarihlerinde Arabahmet Kültür Evi’nde gerçekleşecek. Bu etkinlik, güncel akademik ve bağımsız araştırmaları eleştirel bir perspektifle birleştirerek ortak bir tartışma platformu oluşturmayı amaçlamaktadır. Ayrıca, geçtiğimiz günlerde kaybettiğimiz saygın Kıbrıslı arkeolog ve araştırmacı Tuncer Bağışkan’ın anısına ithaf edilmiştir.

1 Mart Cuma ve 2 Mart Cumartesi günleri, 10.30-18.30 saatleri arasında Arabahmet Kültür Evi’nde düzenlenecek etkinlik, iki farklı sempozyum oturumu ve iki farklı atölyeyi içermektedir. Tuncer Bağışkan Kültür, Tarih ve Bellek Günleri, halka açık olacak ve konuşmalar ile atölyeler, Türkçe ve İngilizce olmak üzere iki ayrı dilde sunulacaktır. Bu etkinlik, katılımcılara zengin bir kültürel deneyim sunmayı ve Tuncer Bağışkan’ın mirasını yaşatmayı amaçlamaktadır.

Sempozyumlara LTB başkanı Mehmet Harmancı, Zekai Altan, Gaston Neocleous, Selma Bolayır, Milli Arşiv dairesi müdürü Ejdan Sadrazam, Rita Severis, Mağusa Kent Müzesi Derneği Başkanı Prof. Dr. Uğur Ulaş Dağlı, İki Toplumlu Kültürel Miras Teknik Komitesi Kıbrıslı Türk Eş Başkanı Ali Tuncay, etnograf Melek Kaptanoğlu, tarihçi Meltem Onurkan Samani, sosyolog Belkıs Ayhan Tarhan ve daha pek çok kişi konuşmacı olarak katılacak.