Kemal Tunç, 14 Kasım 1938 tarihinde Kıbrıs’ın Lefke kentinde doğmuş ve 28 Mayıs 2006 tarihinde burada hayatını kaybetmiş ileri gelen önemli bir tiyatro sanatçısı, oyuncu, seslendirme sanatçısı ve yönetmendir. Lise eğitimini tamamladıktan sonra kendisini tiyatroya adamıştır. Kıbrıs’taki Devlet Tiyatroları’nın gelişiminde ilk temelleri atan önemli isimlerden biridir. 1963 yılında kurduğu “İlk Sahne”nin devamında Kıbrıs Türk Devlet Tiyatroları’nda sanatçı olarak uzun yıllar boyunca çeşitli oyunlarda rol almıştır.

Aynı zamanda 1963 yılında Bayrak Radyosu‘nun kurucularından biri olmuş ve Bayrak Radyosu’nda yayınlanan ilk anonsu okuyan kişi olmuştur. Meral Tekin Birinci Vakıf Tiyatrosu’nu kurarak öncü bir rol üstlenmiştir. Tunç, tuluat (doğaçlama) alanındaki başarısıyla Kıbrıs Türk Devlet Tiyatroları’ndaki “meddah” oyunlarının vazgeçilmez bir ustası haline gelmiştir. Kendisinin yazdığı ve halkın onu, “Alikko ile Caher” hikayesindeki karakteriyle tanıdığı Tunç, televizyon dizilerindeki performansları, seslendirmeleri ve rol aldığı reklam filmleri ile de unutulmaz bir isim olmuştur. Aynı zamanda Kıbrıs Türk toplumunun varoluş mücadelesinde umut ve direnç kaynağı olmuştur.

Kemal Tunç, bunların yanı sıra 1990’da Lefkoşa Türk Belediye Tiyatrosu’nun kuruluşunda Yücel Köseoğlu ile birlikte ‘Onur Sanatçısı’ seçilmiştir. Vefat yıldönümlerinde ise anma törenleri düzenlenmektedir.