Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin ilk kadın bakanı olan Onur Borman 5 Temmuz 1941 tarihinde Limasol’da doğdu. Limasol 19 Mayıs Koleji’nden okul birinciliğiyle mezun olduktan sonra Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesinden mezun oldu. Üniversite mezuniyetinden sonra, 1963 olaylarının hızla gelişen atmosferinde TC Meclisi’nde göreve başladı. 1967 yılında, Geçici Kıbrıs Türk Yönetimi’nin kurulmasıyla birlikte yeni bir bürokrat olarak atanmıştı. Yeni kurulan Yönetimde, kendisi Maliye Bakanlığı’nda Bütçe ve Mali İşler Sorumlusu olarak görevlendirildi.

Geçici dönemin sona ermesiyle birlikte, Otonom Kıbrıs Türk Yönetimi’nin kurulması sürecinde de aktif rol aldı. 1974’ten sonra Kıbrıs Türk Federe Devleti‘nden Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin kuruluşuna kadar geçen süreçte, yasaların hazırlanması ve devletin teşkilatlanması gibi kritik konularda Maliye Bakanlığı’nda aktif olarak çalıştı. Maliye Bakanlığı’nda Bütçe ve Mali Kontrol Dairesi’nin ilk kadın daire müdürü olarak görev yaptı. Ardından Ekonomi ve Maliye Bakanlığı’nda da ilk kadın Genel Sekreter olarak atandı. Bir sonraki yıl ilk kadın müsteşar oldu. 

Onur Borman, 12 Aralık 1993 tarihinde gerçekleşen Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti genel seçimleri sonucunda Demokrat Parti Lefkoşa milletvekili olarak meclise girdi. 1994 yılında Ekonomi ve Maliye Bakanı olarak atandığında, aynı zamanda KKTC’nin ilk kadın bakanı oldu. Ardından, 1998 yılında Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı görevine getirildi. Bu süreçte Onur Borman, Meclis içerisinde İlk kadın Komisyon Başkanı olarak seçilmesiyle, Ekonomi, Maliye, Bütçe ve Plan Komisyonu’nun başkanlığını üstlendi. Ayrıca, siyasi alanda da aktif bir rol üstlenerek, DP (Demokrat Parti) Genel Sekreteri görevini üstlendi ve Meclis’te Grup Başkan Vekilliği yaptı.

Devletteki görevlerinin yanı sıra, KKTC Merkez Bankası’nın kuruluş sürecinde de önemli roller üstlendi. Kurucu Heyet Başkanı olarak atandı ve bankanın yasasının hazırlanmasından personel seçimlerine, sınavlarının düzenlenmesine kadar birçok aşamada aktif olarak çalıştı. Merkez Bankası kurulduktan sonra, bakanlar Kurulu Kararı ile tecrübeleri dolayısıyla ilk Yönetim Kurulu’na atandı ve bu görevi diğer görevlerinin yanı sıra 10 yıl boyunca sürdürdü. Ayrıca, Vakıflar Bankası’nın kuruluş döneminde Yönetim Başkanlığı görevini üstlenerek 3-4 yıl boyunca bankanın yönetiminde aktif rol aldı. KTHY’nin (Kıbrıs Türk Hava Yolları) Maliye Bakanlığı adına yönetiminde bulunmanın yanı sıra, 12 yıl boyunca Murakıplık görevini üstlendi. Tütün şirketinin ilk kuruluş yıllarından itibaren yönetim kurulunda 6 yıl boyunca görev aldı.