Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Atlılar Şehitliği’nde gerçekleştirilen kimlik tespiti kazı çalışmalarını yerinde inceledi. Kazı Başkanı Gülseren Baranhan ve Arkeolog-Takım Lideri Çınar Karal, Cumhurbaşkanı Tatar’a detaylı bilgi sundu.

Muratağa’da 2015 yılında yapılan çalışmalarda 88 şehidin tamamının çıkarıldığı ve büyük çoğunluğunun kimliklendirildiği belirtildi. Atlılar’da ise geçen yıl temmuz ayında başlatılan çalışmalarda bugüne kadar 31 şehidin çıkarıldığı, 6 kişinin ise hala çıkarılmayı beklediği ifade edildi. Cumhurbaşkanı Tatar, Kayıp Şahıslar Komitesi’nin Atlılar Şehitliği’nde gerçekleştirdiği kazı çalışmalarını desteklediklerini belirterek, “Hristoludis’e, buna onay vermezsen toplantıya gelmem dedim” diye konuştu.

Şehit ailelerine sabır dileyen Tatar, “Kıbrıs Türkü’nün yaşadığı acıyı bir kez daha burada görüyoruz. Sizlerin çabalarıyla herkesin ayrı bir mezarının olabilmesi ve dua edilebilmesi için bir çalışma yürütülmektedir” dedi. Ayrıca, Tatar, yapılan işin zorluğunu vurgulayarak kazıda çalışan ekibe teşekkür etti ve şunları ekledi: “Kıbrıs Türkü, bu topraklarda böyle zorluklarla bugünlere geldi. Bugün bağımsızlığımız, özgürlüğümüz, devletimiz varsa, bunları bu insanlara borçluyuz. Mekanları cennet olsun, ruhları şad olsun. Onlar, kalbimizde müstesna bir yerde yaşayacaklar.”