Atatürk Öğretmen Akademisi
Günümüzde Atatürk Öğretmen Akademisi

Omorfo Öğretmen Koleji

Atatürk Öğretmen Akademisi’nin hikayesi 1937-1938 öğretim yılında Güzelyurt’ta başladı. “Omorfo Öğretmen Koleji” adıyla açılan okulda Türk ve Rum erkek öğrenciler yatılı olarak eğitim aldılar. Giriş sınavının yanı sıra “Ordinary” İngilizce sınavıyla öğrenci kabul edildi. İlk müdürler İngilizdi, öğretmen kadrosu ise karma (Kıbrıslı Türk-Rum-İngiliz) idi. İngilizce öğretim yapılırken, Kıbrıslı Rumlar için Yunanca, Kıbrıslı Türkler için Türkçe dersleri de veriliyordu.

Dersler kültürel, mesleki ve temel beceri odaklıydı. Tarih, coğrafya, matematik gibi derslerin yanı sıra eğitim bilimi ve metot dersleri de bulunmaktaydı. Öğretmen Koleji’nde beceri ağırlıklı derslere büyük önem veriliyor, tarım, el sanatları, müzik, beden eğitimi ve resim gibi alanlarda uygulama dersleri yapılıyordu. Bu uygulamalar için merkez ve köy okullarına ziyaretler düzenleniyordu.

1958 Terra Santa binası

Öğretmen Koleji

1940’lı Yıllar Bu dönemde kadın öğretmen yetiştirmek amacıyla şartlar oluşturuldu. Türk ve Rum kadınlar için ayrı eğitim merkezleri kuruldu. Öğrenciler, gözlem yapmak ve bir sınıf öğretmeninin rehberliğinde bir yıl geçirmenin ardından eğitimlerini tamamlıyorlardı.

1958’li Yıllar Her iki topluma hizmet etmek amacıyla Lefkoşa Rum tarafına yeni bir okul yapıldı, ancak toplumsal olaylar nedeniyle Kıbrıslı Türk ve Kıbrıslı Rum öğrenciler ayrıldı. Kıbrıslı Türklere Terra Santa yakınında bir bina verildi. İlk Kıbrıslı Türk müdür Halil Direkoğlu oldu.

1962 Türk Öğretmen Koleji

Türk Öğretmen Koleji

1960’lı Yıllar Kıbrıs Cumhuriyeti’nin kurulmasıyla Türkiye’den öğretmenler getirildi. Öğretmen Koleji, 1969-1970 öğretim yılında eski İdadi Binası’na taşındı ve 1974’e kadar burada eğitim verdi. 1974 Barış Harekatı sonrasında Girne’ye taşındı.

Atatürk Öğretmen Akademisi
Günümüzde Atatürk Öğretmen Akademisi

Atatürk Öğretmen Akademisi

1990’da Küçük Kaymaklı’ya taşındı, 1994-95 öğretim yılında Atatürk İlkokulu’nun binasına geçti. 1999’da Lefkoşa Dumlupınar bölgesindeki yeni binasında eğitime devam etti. 2000’de Atatürk Öğretmen Akademisi’ne dönüştü. Akademi, İlkokul ve okul öncesi öğretmeni yetiştirmeye odaklanan bağımsız bir kampüs anlayışına sahip, kaliteli eğitim sunan bir kurum olarak varlığını sürdürüyor.