Petra Tou Limnidi, diğer adıyla Yeşilırmak Kayalığı; Kuzey Kıbrıs’ın Lefke ilçesi içerisindeki üzerinde Neolitik Çağ yerleşimi bulunan küçük bir adadır. 1929 yılında İsveç Kazı Heyeti tarafından gerçekleştirilen kazılar sonucunda, Petra Tou Limnidi adasında M.Ö. 5000 yılına kadar uzanan tarihi izlere rastlandı. Bu da demek oluyor ki Petra Tou Limnidi’de, medeniyetin temelleri yaklaşık 7000 yıl önce atılmış oldu.

İsveç kazı heyeti, Vouni’de yaptıkları çalışmalar sırasında bu adayı gördüler ve ne tür bir yer olduğunu merak ettiler. Gizemli bu adaya ulaşabilmek için köylülerle iletişime geçtiler. bir tekne kiralamayı başardılar ve kaya adaya ulaştılar. Burada yaptıkları inceleme sonucunda önemli arkeolojik buluntulara ulaştılar. Ekip, iki hafta boyunca süren çalışmaların sonunda Petra Tou Limnidi adasının, Kıbrıs’taki en eski yerleşim yerlerinden biri olduğunu ortaya çıkardılar.

Yapılan arkeolojik çalışmalar sayesinde, düzenli ve düzensiz planlı yerleşim alanları ile planlı evler tespit edildi. Bu bölgede yaşayan insanların Anadolu ile yakın ilişkileri olduğu, o dönemdeki primitif yaşamın izlerine obsidyen taşları, taş baltalar ve benzeri buluntularla ulaşıldı. Arkeologlar çakmaktaşı, kemik, iğne, çeşitli aletler ve çiftçilik gereçlerinden oluşan çeşitli objeler de bulmuşlardır.

Balıkçılık, çiftçilik, tarım ve ziraat bu dönemdeki geçim kaynaklarıydı. Limnidi kayalığı, deniz kıyısından yaklaşık 100 metre uzaklıkta, 50 metre yüksekliğinde ve 30 metre genişliğindedir. KKTC’nin en batı ucunda, Yeşilırmak köyü yakınlarında bulunan Petra Tou Limnidi, Güzelyurt ve Lefke bölgesindeki bilinen en eski yerleşim yerlerinden biridir.