Dr. Burhan Nalbantoğlu

Dr. Burhan Nalbantoğlu, 1925 yılında Mağusa’da doğdu. İlköğrenimini tamamladıktan sonra, Kıbrıs İslam Lisesi’nden mezun oldu ve İkinci Dünya Savaşı nedeniyle Lapta’ya taşınan Öğretmen Koleji’ne devam etti. Öğretmenlik kariyerine Sandallar, Yeniboğaziçi ve Mağusa ilkokullarında öğretmenlik yapmıştır.

Gençlik yıllarında, Mağusa Türk Ocağı ve Mağusa İzci Kulübü’nün yönetiminde bulunarak kadınların sahneye çıkmasını teşvik etmiş ve izciler için çeşitli etkinlikler düzenlemiştir.

Tıp eğitimine İstanbul Tıp Fakültesi’nde başlayan Dr. Burhan Nalbantoğlu, üniversite yıllarında “Kıbrıs Türk Kültür ve Yardım Cemiyeti” Genel Sekreterlik görevlerini üstlenmiştir. Kulak-Burun-Boğaz alanındaki tıp ihtisasını tamamladıktan sonra adaya dönüp Lefkoşa’da özel bir klinik kurmuş ve aynı dönemde “Kıbrıs Türk Kurumları Federasyonu” Genel Sekreterliği görevini yürütmüştür.

1958’de Ankara’ya giderek Fatin Rüştü Zorlu ve Adnan Menderes ile görüşen Nalbantoğlu, Kıbrıs’ta silahlı ve örgütlü bir mücadeleye girişmek üzere Türk Mukavemet Teşkilatı’nın kurulmasında liderlik yapmıştır.

1960 yılında Kıbrıs Cumhuriyeti Mağusa Milletvekili olarak seçilen Nalbantoğlu, Lefkoşa’nın surlar içindeki ilk Türk Hastanesini kurmuş, 1963’te Erenköy’de liderlik ve doktorluk görevlerinde bulunmuş, 1966’da ise Mağusa Türk Hastanesi’ni kurmak için çalışmalara katılmıştır.

Sağlık Bakanlığı’na atanmasıyla 1969’da göreve başlayan Nalbantoğlu, 1971’de Lefkoşa Devlet Hastanesi’nin temelini atmış ve Türkiye Cumhuriyeti’nin katkılarını sağlamak için çaba sarf etmiştir. Lefkoşa’da kurulan ilk devlet hastanesi daha sonra “Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi” adını almıştır.


1974 Barış Harekatı sırasında Dr. Burhan Nalbantoğlu’nun sergilediği liderlik ve özveri, o dönemdeki acil sağlık ihtiyaçlarına etkili bir çözüm sunmuştur. Boğaz’daki sağlık merkezinin ve Girne Hastanesi’nin organize edilmesi, savaşın ortasında sağlık hizmetlerine erişimi kolaylaştırmış ve yaralılara etkili bir tedavi sunulmasına olanak tanımıştır.

1976 yılında, Kıbrıs’taki siyasi arenada önemli bir adım atan Nalbantoğlu, Toplumcu Kurtuluş Partisi’nin kurucuları arasında yer alarak demokratik hayata katkıda bulunmuştur. Bu siyasi adım, Nalbantoğlu’nun sadece sağlık alanındaki değil, aynı zamanda toplumsal ve siyasi alandaki etkisini de göstermiştir. Toplumcu Kurtuluş Partisi’nin kuruluşunda yer alarak demokrasi mücadelesine katkıda bulunmuştur.

Dr. Burhan Nalbantoğlu, 6 Şubat 1980 tarihinde meclisteki bir komite toplantısı sonrasında beyin kanaması geçirmiş ve ölmüştür.